25. 9. 2016 Převzato CBDB V budoucnu bude zřejmě možný převod účtu přímo na ČBDB.
Provoz bude ukončen k 31. 8. 2016.

Ceníme si vašeho zájmu a aktivity, kterou se podařilo vytvořit nezanedbatelné množství zajímavého obsahu. Bohužel není pro nás dále smysluplné (a možné) tento web nadále provozovat, a proto bude k 31. 8. 2016 jeho provoz ukončen.

  • Pro export dat navštivte svůj profil (po přihlášení), kde si můžete exportovat názory a poličky.
  • V případě problémů či jiných dotazů nás kontaktujte na adrese: info@leganto.cz.
  • Jako alternativu můžete pro české a slovenské knihy doporučujeme využít ČBDB
    (Českou bibliografickou databázi).
Dáma s kaméliemi 89%
9 6

Dáma s kaméliemi

Hodnocení čtenářů

Hodnocení čtenářů

Pohlaví čtenářů

Pohlaví čtenářů

ml. Alexander Dumas

Štítky

Názory

Tyto názory jsme vybrali pro rychlý přehled.
Může existovat více názorů (i netextových), než vidíte. Navštivte, prosím Názory na knihu.

úroveň založená na uživatelově počtu přečtených knih 13.8.2008

Kniha začíná autorovým líčením dražby majetku zemřelé kurtizány Markéty Gautierové, kterou vypravěč znal jen od vidění. Ví však o ní, že se Markéta každý večer nechávala vidět v lóžích pařížských divadel, většinou se svými milenci. Vždy byla ozdobena bílými kaméliemi, jen pětkrát do měsíce kaméliemi červenými. Pro tento zvyk se jí začalo říkat Dáma s kaméliemi. Na dražbě si autor zakoupil Markétinu knihu Manon Lescaut ve které našel věnování podepsané jakýmsi Armandem Duvalem. Díky této knize se pak s Armandem spřátelil, neboť Duval, který se vrátil z ciziny a dozvěděl se o Markétině smrti, si zjistil, kdo knihu koupil. Autor mu jí pak daroval, stali se z nich přátelé a Armand začal autorovi vypravovat svůj příběh.

Armand byl Markétou při jejich náhodných setkáních (například v opeře) naprosto okouzlen. Pozdějí jí vyznal lásku a Markéta svolila, aby se stal jejím milencem, a to tak rychle především proto, že jí díky tuberkulóze nezbývalo mnoho let života. Armand byl šťasten, i když Markétu vydržoval starý hrabě de G. Toho však Markéta opustila poté, co začala žít s Armandem, do kterého se hluboce zamilovala. Milenci žili spolu na venkově, protože však Armand neměl dostatečné finanční prostředky, musela Markéta rozprodávat a zastavovat svůj majetek (kočár a koně, šperky, drahé šaty). Když se o Armandově lásce dozvěděl jeho otec, pozval syna do Paříže, kde mu přikázal Markétu opustit. Armand ale neuposlechl, vše Markétě vypověděl a ta mu slíbila, že zůstane navždy jeho. V dalších dnech se Armand opět shledal se svým otcem v Paříži. Po návratu na venkov ale Markétu nenašel a její služka mu sdělila, že paní odjela do Paříže. V Paříži pak dostal od Markéty dopis, ve které mu napsala, že ho opouští. Armnad byl zdrcen a v tomto stavu ho otec lehce donutil k tomu, aby s ním odjel. Láska k Markétě ale brzy přiměla Armanda vrátit se zpět do Paříže. Když zde ale na plese potkal Markétu ve společnosti hraběte de N., začal se plný zlosti dvořit kurtizáně Olympii. Markéta Armanda navštívila, protože věděla, že Olympie je stala jeho metresou jen proto, aby jí tím činil bolest. Přišla ho poprosit, aby jí už netrápil a strávila u něho noc. Když jí chtěl Armand druhý den navštívit, řekla mu její služebná, že je u ní hrabě de N. Zoufalý Armand došel k názoru, že se mu Markéta předchozí noc pouze vysmívala a ve zlosti jí poslal dopis s penězi za s ním strávenou noc. Druhý den mu dopis i s penězi přinesli zpět. Armand běžel k Markétě, ale tam mu oznámili, že odjela do Anglie. Rozhodl se tedy, že pojede za svým přítelem do Orientu a odcestoval. No cestě se ale od jednoho známého dozvěděl, že Markéta je velmi nemocná. Napsal jí proto dopis, na který mu odpověděla, že by ho ráda viděla, ale že umírá, a proto píše deník, ve kterém ospravedlňuje vše co udělala. Armand se okamžitě vrátil do Paříže, ale bylo již pozdě. Markéta byla mrtva. Od její přítekyně si ale vyzvedl její deník, ze kterého se dozvěděl, že ho Markéta kdysi oputila jenom proto, že ji navštívil Armandův otec a požádal ji, aby sama ukončila jejich vztah, pokud Armanda opravdu miluje. Důvodem byl nadcházející sňatek Armandovy sestry s váženým pánem a nepřicházelo proto v úvahu, aby měl Armand poměr s kurtizánou. Protože Markéta Armanda opravdu milovala, vyhověla přání jeho otce, i když ji to samotné přineslo velikou citovou bolest. V deníku Markéta dále psala o své touze Armanda vidět a o své smrtelné nemoci. Poslední stranu deníku napsala Markétina přítelkyně až po její smrti. Stálo tam, že její utrpení bylo dlouhé a velmi těžké a že při posledních minutách svého života volala Markéta pouze jméno Armandovo.

Román končí autorovou úvahou nad životem kurtizán a vydržovaných žen, ve které Alexandre Dumas mladší zdůrazňuje, že když takováto dívka pozná pravou lásku a chce se změnit, nemělo by jí v tom být bráněno odkazem na její dřívější život, protože by neměla za svou minulost trpět až do konce svého života.

úroveň založená na uživatelově počtu přečtených knih 27.9.2008

Hezká, malá a smutná knížečka. Myslím, že po svém prvním vydání to musela být svým způsobem bomba, protože o kurtizánách se ve slušné společnosti asi moc nemluvilo. V porovnání s naturalistickou Zolovou „Nanou“ je to čistá romantika.

úroveň založená na uživatelově počtu přečtených knih 10.2.2009

Příjemné romantické čtení

úroveň založená na uživatelově počtu přečtených knih 7.10.2009

Zajímavý námět, dobře napsané. Jen mi občas lezla krkem naivita hlavních hrdinů.

úroveň založená na uživatelově počtu přečtených knih 23.4.2010

Myslím, že v době vzniku musel být tenhle román hodně šokující svým převratným pohledem na nejstarší řemeslo. Mně se knížka líbila, čte se úplně lehce, mile, je to takové odpočinkové čtení, i když je smutná od začátku do konce.

Související knihy

Edice