25. 9. 2016 Převzato CBDB V budoucnu bude zřejmě možný převod účtu přímo na ČBDB.
Provoz bude ukončen k 31. 8. 2016.

Ceníme si vašeho zájmu a aktivity, kterou se podařilo vytvořit nezanedbatelné množství zajímavého obsahu. Bohužel není pro nás dále smysluplné (a možné) tento web nadále provozovat, a proto bude k 31. 8. 2016 jeho provoz ukončen.

• Pro export dat navštivte svůj profil (po přihlášení), kde si můžete exportovat názory a poličky.
  • V případě problémů či jiných dotazů nás kontaktujte na adrese: info@leganto.cz.
  • Jako alternativu můžete pro české a slovenské knihy doporučujeme využít ČBDB
    (Českou bibliografickou databázi).

Literatura ve státní maturitě

Vytvořeno: 5.8.2011 17:58
Poslední příspěvek vložen: 27.7.2012 00:38
Počet příspěvků: 10

úroveň založená na uživatelově počtu diskuzních příspěvků 27.7.2012

Já jsem maturovala jak z češtiny státní, tak z češtiny školní. Byla tu možnost vzít si češtinu 2×, tak proč bych ji nevyužila. Navíc se mi to hodilo na vysokou. Nevím, jaká byla maturita letos, ale loni mi přišla lehká. Také nevím, jestli to bylo tím, že se o literaturu zajímám a celkem dost čtu, nebo tím, že se z nás snaží udělat hloupé ovce. Maturita školní byla rozhodně náročnější. Člověk musí mít přehled o všem, zatímco u maturity státní stačí jen stáhnout z netu pár obsahů knih. Mám spolužáky, kteří nečetli skoro nic z toho, co měli ve svém seznamu a i přesto odmaturovali. Je pravda, že učitelé byli vstřícní, ale zase nám nikdy nic nedali zadarmo.

Jelikož jsem byla v ročníku, který začínal jako první se státní maturitou, docela jsem se bála. Takže jsem ke každé své vybrané knize měla sálodlouhé rozbory a všechny možné souvislosti, aby mě nic nepřekvapilo. Pokud člověk knihy četl, nemusel se nijak zvlášť připravovat. Já jsem si vytáhla Evžena Oněgina, i když to nebyl můj favorit. Všechno šlo v pohodě. Myslím, že jsem měla velkou výhodu oproti těm, co knihy nečetli.

Teď je jen otázka, jestli to žáky přinutí číst, nebo jestli se radši nabiflují rozbory knih nazpaměť. Státní maturita je obecně blbost, protože se nemohou sjednocovat všechny školy.

A ještě něco. Jsem pro maturitu z češtiny. Jsme Češi a je ostuda, když někdo neovládá pravopis a nedokáže říct, kdo napsal Máj. Vidím okolo sebe spousty inženýrů, kteří jsou vzdělaní až na půdu, ale napíší „prič“.

úroveň založená na uživatelově počtu diskuzních příspěvků 19.8.2011

Něco pravdy by na tom bylo, ale 13 let češtiny tě nemusí donutit, abys ji ovládal. Maturita tě, svým způsobem, donutí. Tím nechci říct, že v něčem pravdu nemáš. Ale když občas vidím, co a jak lidé na netu píšou, jde mi mráz po zádech.

Tyto argumenty samozřejmě znám, já si osobně myslím, že k těmto účelům je dostatečná samotná výuka češtiny celých 13 let a nemá k tomu valného významu samotná maturita, ale ok, musím uznat, že nejsem nějaký radikální odpůrce povinné maturity z češtiny, spíš mi to je jedno.

Folwar: Pokud tu češtinu středoškolák dobře ovládá, dejme tomu. Pokud ne, je to dost trapas, protože musí komunikovat i písemně a hrubky tomu určitě neprospějí.

Osobně jistý smysl v maturitě z češtiny vidím: k čemu nám jsou lidé, kteří jsou mistři svého oboru, když nedokáží nic z toho vyjádřit, s ničím to spojit a nemají kulturní rozhled? Takové chování má velké úskalí špatného užití, dosahováním nesmyslných cílů atp.

úroveň založená na uživatelově počtu diskuzních příspěvků 18.8.2011

No, já nevidím důvod, proč tomu tak má být, že je povinná… Osobně si myslím, že předměty by si každý měl zvolit tak, jak mu vyhovují, jak potřebuje pro další studium, prostě nevnímám žádný přínos toho, že mají všichni maturitu z češtiny…

úroveň založená na uživatelově počtu diskuzních příspěvků 8.8.2011

Folwar: Maturita už jde sice mimo mne, ale zarazil mne názor, že maturita z češtiny by neměla být povinná. Proč?

úroveň založená na uživatelově počtu diskuzních příspěvků 5.8.2011

Ono to už tak bylo letos, takže jsem tomu byl přítomen, jak to probíhá… A skutečně jsou mnohem méně jasné nároky na studenta, tím pádem i to hodnocení je takové dost subjektivní, naši letošní maturanti to měli třeba reálně jednodušší, ale stačí, aby se u nás učitelé domluvili trochu jinak a budem to mít horší :)

Já maturoval rok zpátky a stejně povinná četba, kterou jsme museli mít vypracovanou (rozbor ke každému dílu) obsahovala knihu z každého období/otázky, u pár otázek (velice super otázky) bylo knih z povinné četby víc. Pokud budou sestavovat seznam povinné četby podobně, tak to bude vypadat dost podobně ;-)

Mě to přišlo jako dobrý záchytný bod a místo, kde ukázat konkrétní projevy literatury v daném období. To, že to bude jednodušší bych úplně netvrdil – bude záviset na konkrétní škole a taky o tom co bude vyžadováno pro rozbory.

Tak by mě zajímalo, jestli máte někdo nějaký zajímavý postřeh k tomu, jak je pojata literatura ve státní maturitě :)

Stručně pro ty, kdo to nesledují: V novém systému si studenti vyberou 20(resp. 30, podle zvolené obtížnosti) knih ze seznamu, který si vytváří každá škola sama (je tam několik kategorií a kritérií pro sestavení toho seznamu). A vybrané knihy jsou pak pro studenta maturitními otázkami.

Začnu svým pohledem (letos mě to čeká :) ), který je silně ovlivněný tím, že si vůbec nemyslím, že by maturita z češtiny měla být povinná.

Mně osobně je tenhle systém sympatický, člověk se nemusí nazpaměť naučit něco o stovkách knih, které nečetl (i když na druhou stranu pro každou knihu je třeba vědět dost o podobných, souvisejících knihách apod.), seznam naší školy je rozumný a já osobně nemám problém s tím si vybrat, takže já si (aspoň zatím :) ) nemůžu stěžovat…

Jak to vidíte Vy?