25. 9. 2016 Převzato CBDB V budoucnu bude zřejmě možný převod účtu přímo na ČBDB.
Provoz bude ukončen k 31. 8. 2016.

Ceníme si vašeho zájmu a aktivity, kterou se podařilo vytvořit nezanedbatelné množství zajímavého obsahu. Bohužel není pro nás dále smysluplné (a možné) tento web nadále provozovat, a proto bude k 31. 8. 2016 jeho provoz ukončen.

  • Pro export dat navštivte svůj profil (po přihlášení), kde si můžete exportovat názory a poličky.
  • V případě problémů či jiných dotazů nás kontaktujte na adrese: info@leganto.cz.
  • Jako alternativu můžete pro české a slovenské knihy doporučujeme využít ČBDB
    (Českou bibliografickou databázi).

Pojmy (slovníček)

Při procházení našeho webu zcela určitě narazíte na pojmy, jejíž význam vám nemusí přijít intuitivní. A právě proto existuje tato stránka, na které snažíme používané pojmy objasnit. S dalšími nejasnostmi nebo pojmy, které jste zde vůbec nenašli se na nás obraťte.

Základní pojmy

Čtenářský deník je nejdůležitějším prvkem našeho webu i vaší identity. Do něho si můžete zapisovat knihy, které jste četli (ale i ty, které jste nebyli schopni pro nějaký obsahový problém dočíst). Ke každé musíte přidat hvězdičkové hodnocení (0 až 5 hvězdiček) a volitelně můžete přidat textový názor, který slouží především ostatním, převážně potenciálním čtenářům.

Kniha je základním prvkem našeho webu. Každá kniha má svého autora, popřípadě autory, svůj název, popřípadě podnázev. Ke knize mohou být přiřazeny názory uživatelů.

Autor je přiřazen ke knize. Jedna kniha může mít více autorů. Přičemž autorem může být reálná osoba (například Božena Němcová) nebo skupina (skládá se z jednoho označení skupiny, například Devětsil).

Hodnocení se skládá ze dvou částí. Slovní hodnocení je tu pro ostatní uživatele a mělo by primárně vyjadřovat váš názor či pocity z díla, přičemž je dobré se vyhnout prozrazení zápletky (protože ostatní by si tu pointu rádi vychutnali sami). Dále je tu hodnocení 0 až 5 hvězdičkami – v tomto hodnocení je lepší zůstat při zemi. Pět hvězdiček je prostě pro geniální díla a před udělením takového hodnocení doporučujeme nechat zážitek z četby týden vychladnout. Obyčejná kniha, která má občas lepší pasáže, ale je lehce nepředvídatelná, by měla mít 3 hvězdičky. Hvězdičky jsou ztotožnitelné s procenty: 1 hvězdička znamená 20% atd. Buďte při hodnocení tvrdí, ne všechny knihy musí mít dobré hodnocení jenom proto, že jste je dočetli.

Názor je označení slovní části hodnocení knihy. Doporučujeme jej vyplňovat, protože je to údaj, podle kterého se uživatelé nejlépe (a nejvíce) rozhodují. Není vhodné do něj uvádět děj a prozrazovat zápletku, protože tím můžete ostatní uživatele rozladit.

Klíčová slova (štítky) jsou krátká slova či sousloví přiřazená ke knize. Tyto spojení knihu co nejvýstižněji charakterizují. Lze pomocí nich knihy vyhledávat a slouží pro určení podobných knih. Typicky tam patří žánr, zaměření díla, hlavní postavy, témata knihy.

Podobnost je mechanismus, kterým zjistíme nakolik jsou si uživatelé nebo knížky podobní (shoda témat či hodnocení). Vzhledem k podstatě dat je potřeba tento výsledek brát s rezervou, nicméně právě díky němu jsme schopni najít uživatele s podobným vkusem.

Rozšiřující koncepty

Edice knihy je jedno její určité vydání (například vydání 1. z roku 1980), ke každé edici patří kromě roku vydání i počet stran a ISBN10 nebo ISBN13. Tyto informace získáváme z externích zdrojů.

Aktuální dění je speciální stránka, na které můžete vidět nejnovější akce vašich sledovaných. Automaticky vidíte jejich nové příspěvky v diskuzi, nové (a změněné) názory na knihy apod. Vedle toho vidíte tipy a triky, doporučenou knihu a naše zpravodajství prostřednictvím twitteru.

Sledující jsou uživatelé, kteří vás sledují – tedy odebírají vaše akce (přidání názoru, diskuze…).

Sledovaní jsou uživatelé, které sledujete vy – v aktualitách vidíte jejich poslední akce. To vám umožní neztratit se v záplavě nových informací, ale především neztratit spojení se svými přáteli.

Poličky slouží k uspořádání knih, přičemž každý uživatel může mít více poliček, do kterých může ze stránek knih jednotlivé tituly přiřazovat. V rámci takovýchto poliček lze knihy dále přemisťovat k dosažení určitého pořadí – například nejmilejší knihy, knihy k přečtení, vlastněné knihy, knihy, které právě čtu.

Sociální sítě slouží k propojení většího množství lidí vyskytujících se na různých místech. Na našem webu jsou použité pro přihlášení/re­gistraci nového účtu přes Facebook nebo Twitter. Dále je možné sdílet odkaz na knihy, které se vám líbí.

Diskuze je místo pro vyjádření názoru, vznesení dotazu. Skládá se z témat, do kterých lze psát jednotlivé příspěvky.

Bonusové

Ikonka je takový „čtenářský průkaz“, který si můžete vystavit na své stránce a budou na něm vidět vždy vaše poslední přečtené knihy.

Přečtené knihy je podobný koncepet jako ikonka, ale má více interaktivity – zobrazuje více údajů, je více nastavitelná a lze z ní přímo otevřít stránku knihy. Více o použití se dozvíte na příslušné stránce.

Poslední změna: 14.10.2010