25. 9. 2016 Převzato CBDB V budoucnu bude zřejmě možný převod účtu přímo na ČBDB.
Provoz bude ukončen k 31. 8. 2016.

Ceníme si vašeho zájmu a aktivity, kterou se podařilo vytvořit nezanedbatelné množství zajímavého obsahu. Bohužel není pro nás dále smysluplné (a možné) tento web nadále provozovat, a proto bude k 31. 8. 2016 jeho provoz ukončen.

  • Pro export dat navštivte svůj profil (po přihlášení), kde si můžete exportovat názory a poličky.
  • V případě problémů či jiných dotazů nás kontaktujte na adrese: info@leganto.cz.
  • Jako alternativu můžete pro české a slovenské knihy doporučujeme využít ČBDB
    (Českou bibliografickou databázi).

Zásady dobrého chování

Nepohybujeme se na (nukleární) střelnici, kde si můžete dělat každý, co chce. Žijeme obklopeni ostatními lidmi, kteří jsou nám více či méně podobní. A právě proto je velice dobré dodržovat návyky, které ostatním nebudou připadat nezdvořilé a útočné.

Monitor a klávesnice jako vstupní bod do internetu v nás vzbuzují představu bezpečí a zároveň jisté nelidskosti, podle které se často uživatelé chovají. Nezapomínejte, že se bavíte (pravděpodobně) s živými lidmi, volte proto prostředky, které nebudou dvojznačné, útočné, arogantní, egoistické. Vždy je dobré napsaný text před odesláním po sobě přečíst. A pokud si nejste jisti, jak zpráva může vyznít, odložte odpovídání na čas, kdy se budete cítit v klidu a pohodě.

Dodržujte zákony České republiky a co více i zásady slušného chování tak jak říká klasická společenská etiketa. Přesto však mohou při interakci přes internet mohou vznikat rozdílnosti, třeba v přístupu k vykání/tykání – často není v našich silách rozlišit jak moc formální máme být.

Buďte taktní a přiměření. Když zjistíte, že jiný uživatel udělal něco špatně, jemně ho na to upozorněte, nemusíte však být už třetím v řadě kdo mu napíše, že je naprosto neschopný!

Pište s diakritikou a podle gramatických pravidel, ignorováním přirozenosti českého jazyka si sice možná usnadňujete psaní, ostatním však přiděláváte práci při čtení a porozumění. Přesto buďte tolerantní k chybám ostatních uživatelů, protože nevíte, kdo je na druhé straně.

Buďte ostatním nápomocní, naslouchejte a až teprve potom pište.

Texty pište stručně a výstižně (nevíte-li si rady, nechte tomu čas), nikdy neprozrazujte pointy knih, filmů,…

Zůstaňte neteční v bouřlivých diskuzích, protože nemáte šanci vyhrát, nikdo ji nemá – jak praví klasické rčení „nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi“.

Respektujte soukromí! Pokud se nějakým způsobem dostanete k datům někoho jiného nebuďte škodolibí a zkuste se odhlásit (nezapomeňte taktně uživatele upozornit). V případě problému permanentního rázu nás okamžitě kontaktujte.

Zcela určitě se vyhněte publikování nepravdivých informací, lží, pomluv, reklam, poplašných zpráv a obecně čemukoliv, co by se dalo označit za spam.

Poslední změna: 14.10.2010