25. 9. 2016 Převzato CBDB V budoucnu bude zřejmě možný převod účtu přímo na ČBDB.
Provoz bude ukončen k 31. 8. 2016.

Ceníme si vašeho zájmu a aktivity, kterou se podařilo vytvořit nezanedbatelné množství zajímavého obsahu. Bohužel není pro nás dále smysluplné (a možné) tento web nadále provozovat, a proto bude k 31. 8. 2016 jeho provoz ukončen.

  • Pro export dat navštivte svůj profil (po přihlášení), kde si můžete exportovat názory a poličky.
  • V případě problémů či jiných dotazů nás kontaktujte na adrese: info@leganto.cz.
  • Jako alternativu můžete pro české a slovenské knihy doporučujeme využít ČBDB
    (Českou bibliografickou databázi).

Nevím si rady s autorem/autory

Současný web umožňuje přiřadit k jedné knize více autorů – způsob jak toho dosáhnout naleznete na stránce Vložení nové knihy. Níže naleznete specifičtější problémy s autory.

Co dělat když:

  • Na knize je napsáno kolektiv autorů – vyberte ze seznamu již existující „Kolektiv autorů“. Pokud je někde v knize celý kolektiv autorů vypsán, přidejte jednotlivé autory ke knize.
  • Na knize není napsán žádný autor – zkuste vyhledat knihu na internetu (wikipedie, google) nebo v knihovně. Kniha zřejmě nebude mít známého autora. I na takové případy jsme mysleli – vyberte existujícího položku „Neznámý“.
  • Jméno autora je známý pseudonym – přiřaďte jméno pseudonymu (to co je napsáno na knize). Stejný způsobem je kniha vedena v knihovnách. Pokud bude takovýchto autorů více, spojíme je jiným způsobem než jménem.

Bible

Bible je kapitola sama pro sebe. Především je nutné pochopit, že autorství, tak jak jej známe dneska je záležitost posledních tří století.

Dnešek se vyznačuje silným individualismem autorů na straně jedné a silným zábavním průmyslem na straně druhé. Doprovázený úzkostlivou ochranou práv, poplatků, copyrightů apod.

V době vzniku bible (trvalo to pár set let) byl trend naprosto odlišný. Zapisované příběhy se šířili opisováním, odvážnější je redaktorovali, opravovali – výsledkem je naprosté kolektivní dílo, ve kterém se jednotlivé zdroje, zásahy smíchávají – a poskytují tak ultimátní zábavu pro dnešní jazykovědce.

Napsal to prakticky kolektiv autorů, který se však navzájem nemusel znát, často víc než vlastní jméno vyzdvihovali jméno někoho, komu to chtěli připsat, s kým to chtěli spojit (e.g. velká část mudroslovných knih se alespoň snaží o spojení se Šalamounem…)

Na našem serveru Bibli jako takovou nemáme, vedeme jednotlivé její knihy, u kterých doporučujeme vybírat jako autora položku „Neznámý“ (který je daleko výstižnější než kolektiv autorů – kde autory někdo zná – minimálně nakladatel, který je platí).

Názvy volíme české (latinské přidáváme jako klíčová slova).

Poslední změna: 16.2.2011