25. 9. 2016 Převzato CBDB V budoucnu bude zřejmě možný převod účtu přímo na ČBDB.
Provoz bude ukončen k 31. 8. 2016.

Ceníme si vašeho zájmu a aktivity, kterou se podařilo vytvořit nezanedbatelné množství zajímavého obsahu. Bohužel není pro nás dále smysluplné (a možné) tento web nadále provozovat, a proto bude k 31. 8. 2016 jeho provoz ukončen.

  • Pro export dat navštivte svůj profil (po přihlášení), kde si můžete exportovat názory a poličky.
  • V případě problémů či jiných dotazů nás kontaktujte na adrese: info@leganto.cz.
  • Jako alternativu můžete pro české a slovenské knihy doporučujeme využít ČBDB
    (Českou bibliografickou databázi).

lola2


Notice: Trying to get property of non-object in /mnt/data/accounts/g/groopcz/data/www/leganto/leganto/app/temp/c-Nette.Template/_0c7f200dede3cfc2a41b5b63f8853374.default.phtml.php on line 16

Profil

Naposledy přihlášen 12.7.2014
Přečtené knihy 30
Názory 29
Diskuzní příspěvky 2
Sledující 0
lola2
úroveň založená na uživatelově počtu přečtených knih úroveň založená na uživatelově počtu názorů úroveň založená na uživatelově počtu diskuzních příspěvků úroveň založená na uživatelově počtu sledujících uživatelů
 
 

Názory

26.3.2009

Tato kniha mě velmi zaujala, i kdyz ne tolik, jako jeho ostatní díla.JInak je velmi čtivá a zajímavá.

26.3.2009

Tento román z roku 1947 patří k Moraviovým nejlepším pracím. Autor ovlivněný neorealismem, zpracovává téma z lidového prostředí. Vypráví příběh prosté římské dívky, jež se z bídy a pod nezdravým vlivem prostředí stane prostitutkou. Šestnáctiletá Adriana žije s matkou ve velmi chudých poměrech. Na matčino naléhání se stane modelkou malířů. Nahota ji nejprve děsí, ale později si na svoji profesi zvyká. Ve skrytu duše doufá, že vydělá peníze, vdá se a založí šťastnou rodinu. Zamiluje se do Gina, řidiče, který pracuje u jedné z bohatých rodin. Plánují společnou budoucnost. Adrianina přítelkyně, modelka Gisella, její záměry neschvaluje. Přemlouvá ji k prostituci, dohazuje klienty. Adriana dlouho odolává, ale když se od svého obdivovatele, policejního komisaře Astarity, dozvídá, že její snoubenec je dávno ženatý, ztrácí všechny iluze a nastupuje dráhu prostitutky. Matka s dceřinou volbou souhlasí, neboť vydělané peníze zajišťují lehčí živobytí. Mezi Adrianinými zákazníky se jednoho dne objevuje tajemný student Giacomo. Ač se k ní chová velmi chladně, Adriana se do něj beznadějně zamiluje. O projevy lásky však neprosí, stačí jí, že je mu nablízku. Giacomo, mladík z dobré rodiny, je velmi citově labilní, zmatený, hledá své místo ve společnosti.ne­rozvážně se zaplete do tajné protistátní činnosti. Je zatčen, ale díky Adrianě, která požádá o pomoc Asataritu, záhy propuštěn. Student psychicky neunese, že při výslechu prozradil své spolupracovníky a zastřelí se. Před smrtí píše Adrianě dopis. Teprve nyní se zcela vyznává z lásky k ní a dítěti, které Adriana nosí pod srdcem. Prosí ji,aby přijala pomoc jeho rodiny, kterou o celé věci informoval. Adrianě se opět hroutí celý svět. Nakonec se však vzpamatuje a rozhodne se, že svému dítěti s pomocí Giacomovy rodiny zajistí šťastný život. Dílem se prolínají i další epizody z Adrianina života. K nejdůležitějším patří kolotoč kolem zlaté pudřenky, kterou Adriana ukradla z domu Ginových pánů, jeho navrácení a následný prodej vrahovi Sonzognovi (další Adrianin klient a pravý otec jejího dítěte). Římanka je dílem, v němž autor obviňuje soudobou společnost z lhostejnosti, z nezájmu o člověka, z ničení „normálního“ lidského života a lidských vztahů.

26.3.2009

Autorova prvotina, která vznikala na základě Bulgakovových zkušeností z praxe v jedné zapadlé ruské nemocnici v letech 1916–17. Jednotlivé klinické případy se zformovaly v dramatické příběhy lidí, kteří se ocitli na rozhraní života a smrti.

26.3.2009

Humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci. Třetí upravené vydání – dotisk.

26.3.2009

Neónová bible je kniha melancholická, až smutná. Příběh je vyprávěn dospívajících chlapcem, žijícím na malém městě kdesi na jihu Spojených států. Na hlavního hrdinu, který vyrůstá v chudém prostředí s psychicky nemocnou matkou a tetou, bývalou barovou zpěvačkou, se obyvatelé maloměsta, často ovládaní fanatickým kazatelem dívají skrz prsty. John Kennedy Toole nechává svého hrdinu tápat v prostředí prodchnutém puritánskou morálkou, pokrytectvím, náboženským fanatismem a davovou hysterií. Prostě a přímočaře vyprávěný příběh tak postupně spěje k nevyhnutelně tragickému závěru. Neónová bible je pozoruhodný román, který jistě stojí za přečtení.

26.3.2009

Děj se odehrává v Londýně během 2. světové války a bezprostředně po jejím skončení a zaměřuje se na téma posedlosti, žárlivosti a míry soudnosti ve vztahu tří hlavních hrdinů příběhu – spisovatele Maurice Bendrixe, Sarah Milesové a jejího manžela – státního zaměstnance Henryho Milese.

26.3.2009

Povídka Siddhárta napsaná v letech 1919 až 1922 nese podtitul „indická báseň“. Vskutku básnickým jazykem se v ní vypráví příběh bráhmanského syna Siddhárthy, který hledá pravdu a smysl života. Hermann Hesse (1877–1962) si při hledání cesty z myšlenkových a společenských krizí své doby i z krizí vlastních bere na pomoc myšlení Východu. Vedle čínské moudrosti jsou to především prvky hinduismu a zejména buddhismu, k němuž autor dlouhá léta inklinoval. Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho „vyznáním“ a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím.

26.3.2009

Groteskní romaneto, velmi zábavné čtení =)

26.3.2009

Na základě zpovědi zachycené na magnetofonových páscích zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck autentický životní příběh německé narkomanky Christiany F. Dnes již dospělá Christiane F. se poprvé ve svých dvanácti letech setkala v evangelickém centru pro mládež s hašišem, ve třinácti na diskotéce s heroinem. Christiane F. vypráví s obdivuhodnou snahou o přesnost a odzbrojující otevřeností o osudech dětí, o kterých se veřejnost dozvídá až z titulků novin, jež oznamují jejich smrt. Zajimavá, dnes dost známá kniha. Ja ji četla asi sedmkrat, poprvé asi někdy v patnácti. Poprvé mě zaujala, po návratu na mě působila až depresivně.. Doporučuji všem, stojí za přečtení.

26.3.2009

Příběh je podán formou zápisků jednotlivých členů rodiny, hlavním vypravěčem je chlapec se zapisovací obsesí. Zvláštní důraz je v rodinné historii kladen na vztah otců k dcerám. Michal Viewegh má dar psát velmi čtivým způsobem a v Zapisovatelech otcovský lásky zvolil správnou dávku humoru i nadsázky. Ortodoxní odpůrci úspěšného českého autora si určitě najdou mnoho výtek i nezbytného pohrdání pokleslou literaturou, ale ostatní se u knihy dobře pobaví.

« Předchozí 1 2 3 Další »